ArchiwumTHE UKRAINIANS


        THE UKRAINIANS powstał w roku 1990 w Leeds. Wcześniej, niejako nieformalnym zaczątkiem zespołu była sesja nagraniowa dla BBC, którą z nowofalowym zespołem THE WEDDING PRESENT zainicjował słynny prezenter John Peel. W THE WEDDING PRESENT grał na gitarze Peter Solowka - rodowity Anglik pochodzenia ukraińskiego i późniejszy lider THE UKRAINIANS. Plonem tej nietypowej dla zespołu sesji był zestaw piosenek ukraińskich wykonanych w nowofalowo-punkowym aranżacjach.
        Płyta z zapisem sesji zatytułowana Ukrainski vistupy v Ivana Pila ukazała się w roku 1989 nakładem firmy RCA i osiągnęła zadziwiającą - jak na zespół niezależny i niszowy - popularność dochodząc nawet do drugiej dziesiątki w najbardziej prestiżowych brytyjskich rankingach płyt pop i kultowy wręcz status. W sesji dla BBC - oprócz podstawowego składu THE WEDDING PRESENT - wzięli również udział zaproszeni muzycy, m.in. Len Liggins i Roman Remeynes, którzy następnie wspólnie z Peterem Solowką założyli THE UKRAINIANS.        Muzyka THE UKRAINIANS to kontynuacja konwencji żywiołowego rocka wywodzącego się brytyjskiego undergroundu, a bazującego na tradycji i folklorze ukraińskim. Ukraińskie teksty pisze i sam wykonuje Len Liggins - brytyjski Irlandczyk zafascynowany kulturą ukraińską. Zespół korzysta z tradycyjnego zestawu rockowego - gitara-bas-perkusja - uzupełnionego akordeonem, mandoliną i skrzypcami lub sporadycznie innymi instrumentami ludowymi, jak cymbały, lira czy bandura. UKRAINIANS należy do grona zespołów, które najlepiej na świecie łączą ludową inspirację z punkową ekspresją.
        W latach 1991-1994 zespół wydał trzy długogrające albumy, które stały się już klasyką gatunku. Po latach poszukiwań - w roku ubiegłym niespodziewanie powrócił z kolejnym albumem, sensacyjnie nawiązujacym do estetyki legendarnej sesji THE WEDDING PRESENT i zawierającej zestaw ludowych piosenek w ostrzejszych, elektro-gitarowych aranżacjach. A ponadto uzupełnionej dwoma coverami legendy punk rocka SEX PISTOLS - niezwykłymi jak zawsze, bowiem THE UKRAINIANS uważani są za mistrzów gatunku w dziedzinie adaptacji evergreenów. Wcześniej zespół miał na koncie znakomite przeróbki hitów THE SMITH oraz KRAFTWERK i PRINCE'a. Przez szereg lat THE UKRAINIANS związany był z wydawnictwem folkowym Cooking Vinyl. Od pewnego czasu działa na własny rachunek w założonym przez siebie labelu Zirka Records.Pełna dyskografia THE UKRAINIANS:
  1. THE UKRAINIANS (Cooking Vinyl 1991)
  2. PISNI IZ THE SMITH - EP (Cooking Vinyl 1992) - ep
  3. VORONY (Cooking Vinyl 1993)
  4. KULTURA (Cooking Vinyl 1994)
  5. RADIOACTIVITY - EP (Cooking Vinyl 1996)
  6. NOTHING COMPARES 2U - EP (Cooking Vinyl 1998)
  9. DRINK TO MY HORSE! UKRAINIANS LIVE (Zirka Records 2001)
  10. ANARCHY IN UKRAINE - EP (Zirka Records 2002)
  11. THE BEST OF THE UKRAINIANS (Cooking Vinyl 2002)
  12. RESPUBLIKA (Zirka Records 2002)

        W Polsce trzy albumy zespołu (THE UKRAINIANS, VORONY, DRINK TO MY HORSE - UKRAINIANS LIVE) zostały wydane na licencji przez firmę KOKA RECORDS. Ostatni album pn. RESPUBLIKA wydała niedawno firma SONIC.
        Zespół koncertował w całej Europie - od zachodnich wybrzeży Hiszpanii po Charków we wschodniej Ukrainie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1993 r. na zaproszenie Ministerstwa Kultury Ukrainy wystąpił w Kijowie dla 50.000 widzów w koncercie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Zespół angażuje się w akcje charytatywne - płyta "Radioactivity" powstała celem wspomożenia funduszu ofiar katastrofy w Czarnobylu.

W Polsce gościł kilkakrotnie:
 • 1993 - koncert "Ukraińskie Noce" w ramach Festiwalu Kultury Ukraińskiej (Gdynia);
 • 1995 - trasa koncertowa z udziałem zespołów ALIANS (Polska) i HITMEN 3 (Finlandia) - (Przemyśl, Warszawa, Białystok, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Piła);
 • 1996 - Festiwal Folkowy w Pińczowie;
 • 1997 - trasa koncertowa (Białystok, Lublin, Poznań, Warszawa) oraz udział w Festiwalu Folk-Fiesta w Ząbkowicach i Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Przemyślu;
 • 1997 - udział w festiwalu telewizyjnym "Tam, gdzie biją źródła" w Ustroniu Śląskim;
 • 2001 - trasa koncertowa (Lublin, Poznań, Warszawa).

POWRÓT 
Ostatnia aktualizacja 16/03/2003