Słów kilka o festiwaluWstecz
EKT - Gdynia

Ireneusz Wójcicki ("Mesalina") i Waldemar Iławski ("de Gener") z zespołu "EKT-Gdynia" na Szantach '93

Wiosną, a dokładniej w kwietniu 1990 roku z inicjatywy Krzysztofa Jakubczaka i Roberta Gronowskiego, w Auli Politechniki Wrocławskiej odbyły się Spotkania z Piosenką Żeglarską "SZANTY WE WROCŁAWIU".

Impreza trwała dwa dni. Zainteresowanie koncertami przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów dlatego jeszcze tego samego roku, w grudniu odbyły się II Spotkania z Piosenką Żeglarską "SZANTY WE WROCŁAWIU". Już trzydniowe, w których udział wzięli wszyscy liczący się wówczas wykonawcy. Od tego momentu grudzień stał się stałym terminem wrocławskiej imprezy.

Bardzo szybko "SZANTY WE WROCŁAWIU" stały się jedną z dwóch (obok krakowskich "Shanties") największych i najważniejszych imprez szantowych w kraju a zwiększająca się ilość widzów wymusiła na organizatorach przeniesienie festiwalu do hali Wytwórni Filmów Fabularnych.

Od początku formuła wrocławskich koncertów różniła się od innych festiwalowych koncertów w całym kraju. Na wrocławskiej scenie zaproszeni wykonawcy prezentowali się publiczności w kilkudziesięciominutowych recitalach a z czasem wprowadzono tematyczne koncerty, np.: "Szanty Klasycznej", "Ballady Żeglarskiej" czy koncert "Folk". W momencie wprowadzenia oddzielnego koncertu folkowego zmieniono także nazwę na Spotkania z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk. Od kilku lat odbywa się także konkurs.

Co roku do Wrocławia przyjeżdżają wszyscy liczący się wykonawcy krajowi a także goście z zagranicy. W czasie trzech festiwalowych dni na widowni zasiada kilka tysięcy widzów.

Szczególnie atrakcyjnie zapowiadają się najbliższe XI Spotkania z Piosenką Żeglraską i Muzyką Folk "SZANTY WE WROCŁAWIU", które odbędą się w dniach od 18 do 20 lutego 2000 roku.

4 Refy

Zespół "4 Refy"