Gazeta festiwalowaWstecz
SETKI - nagrody Akademii Szantowej

Redakcja Gazety Festiwalowej "SZANT WE WROCŁAWIU" postanowiła w dobie przyznawania statuetek z różnych okazji i różnych powodów przyznać swoje Statuetki-w-Postaci-Setki:

Setkę w kategorii szanty negującej autorom piosenki "Prawda-Nieprawda", za użycie zwrotu: "To nieprawda, że morze to wiatr", z którym to zwrotem jury po burzliwej dyskusji postanowiło nie polemizować.

Setkę w kategorii szanty poszukującej zespołowi "Zejman i Garkumpel", za piosenkę "Jeszcze" i pytanie "Gdzie są chłopcy, których nie ma?", na które to pytanie jury nie potrafiło udzielić odpowiedzi wiążącej.

Setkę w kategorii szanty fizjologicznej dla pp. Peszkowskich za eksperymenty w piosence "Nieczułe Morze" i w wyniku efekt posiadania soli we krwi. Życzymy usunięcia.

Setkę w kategorii szanty wynalazczej dla Jerzego Porębskiego za udoskonalenie kobiety w "Najdroższym Śledziu" poprzez "wali w górę, wali w dół, żona-pingpongowy stół". Również setka sportowa za ten utwór.

Setkę w kategorii szanty figurowej dla T. Misztala za pozycję w "Walczyku na Zawietrznej" czyli "Choć pozycja ta zniesławia, lepiej chwycić się relingu i uwolnić tego pawia" za wartości wizualne i akustyczne jednocześnie.

Setkę erotyczną za dewiację w "Znów Popłynę na Morze", a więc "znowu stare dżinsy włożę i pocudzołożę z morzem". Znów Jurek Porębski.

Setkę gastronomiczną - piosence "Napijmy się rumu", a dalej "będziemy pić gin, whisky do rana". Jury pragnie poznać autorów po użyciu rumu, ginu, whisky i setki.

Setkę poetycką dla W. Bocianowskiego za pieśń "Godziny Wachty", w której to "realność ironicznym rży uśmiechem", czego jury nie chce zrozumieć, ale podziwia.

Setkę do podziału jury postanowiło wyróżnić autorów śpiewnika "10 lat Shanties" za dobór materiału, a szczególnie piosenki: "Rzeki to idące drogi" A. Drąga i "Itakę" S. Tyma.

Dodatkową setką jury postanowiło obdarzyć Jurka Porębskiego za całokształt i zdobycie największej ilości setek.

Jury służy towarzystwem w degustacji nagród, które każdy laureat zobowiązany jest konsumować na swój koszt niestety. Jury pragnie podkreślić wysoki poziom konkursu i oczekuje kontynuacji twórczości od laureatów. Jury wyraża nadzieję na swój rozwój.

Artykuł z Gazety Festiwalowej 2/93.